Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nevím jak kdo, ale pro mne je zajímavé číst usnesení našeho zastupitelstva. Je to velká legrace, protože naše zastupitelstvo mi připadá jako v roli prosebníků. Někdy zase jako lidé z jiného světa a to ve chvíli, kdy se prodávají pozemky či se čachruje s jiným majetkem. Pojďme se podívat na poslední zasedání zastupitelstva trochu zblízka.

Zajímavé je např. pověření předávat předsedům kontrolního výboru a finančního výboru kopie všech vyžádaných dokumentů v požadovaném počtu. Co to je za tajemníka, který si sám vybírá a rozhoduje co zastupitelstvu předá a co je to za zastupitelstvo, které si toto nechá líbit, místo, aby se proti tajemníkovi tvrdě postavilo a žádalo jeho odvolání. Tento tajemník není generální tajemník žádného ÚV a nemůže si dělat co chce. Pokud nehodlá spolupracovat s nejvyšším orgánem města a to je zastupitelstvo, pak zastupitelstvo nikoho nepověřuje ani neprosí, ale ukládá, tak jak mu přísluší podle zákona.

Další zajímavostí je jak zastupitelstvo doporučuje zřídit fond rozvoje města a převádí do něho 15 mil korun z rezervy města a hned pod tím je zase jiný fond rozvoje města, kde nechce zastupitelstvo revokovat usnesení a nenavrhuje vytvořit fond rozvoje města ve výši 10 mil korun. Po přečtení těchto dvou usnesení i když vidím, že každé je pod jiným číslem začíná běhat mráz občanům po zádech z toho co to tam ti naši zastupitelé dělají. Buď někdo něco chce nebo nechce. Tady to vypadá jako by někdo chtěl fond jeden a někdo zase fond druhý a měli by jsme fondy dva. Mohu souhlasit s tím, že fond rozvoje města je důležitá věc, ale takhle komplikovat lidem čtení usnesení snad umí jen v Lovosicích.

Největší legrací jsou prodeje pozemků. Když si to člověk přečte dochází k závěru, že se u nás postupuje podle dětské říkanky: „Vařila myšička kašičku a tomu dala a tomu ne“. Nechápu proč dostane pozemek nějaká firma KBS Lovosice a nedostanou zahradu manželé Hozákovi? Nerozumím tomu proč se prodá pozemek panu Haufovi a manželům Tomanovým a neprodá se pozemek panu Masopustovi, manželům Ventovým, panu Rysovi apod.. Podobných nesrovnalostí kdy někdo dostane a někdo ne se najde v tomto usnesení daleko více. Nebudu teď řešit důvody, ty by mělo vysvětlit zastupitelstvo. Ale zajímá mě logika věci. Existují pravidla pro prodej pozemků? Pokud neexistují pak je vytvořte a dodržujte. Zároveň by měla být stanovena nějaká skutečná cena a ne do toho vnášet naprostý zmatek. Cena by se neměla zvyšovat ve chvíli, kdy se to hodí městu a jen pro uklidnění veřejnosti, když se poruší nějaká pravidla. Hrát by se mělo naprosto čestně a bez výjimek. Porušování pravidel hry vyvolává v tomto městě jen hlubokou nenávist vůči radnici a potažmo i zastupitelům. Nejhorší na tom je, že se nikdo neodváží zcela jasně občanům vysvětlit co se to vlastně děje za podivné hrátky.

Další lahůdkou jsou byty. Systém stejný a důvod neznámý. Zastupitelstvo města schvaluje prodej paní Hájkové za 650 tisíc, ale neschvaluje prodej paní Vinčálkové za cenu 236 tisíc. Byl jsem informován, že paní Vinčálková podváděla a uplácela další zájemce. Nerozumím této logice ani nevím proč by to měla dělat, když rozumnější by bylo tyto peníze údajně rozdávané by dala do ceny bytu. Vidím sám, že je to obrovský rozdíl v ceně, ale nemohu se zbavit dojmu, že existuje nejnižší nabídka a pak už se jede podle standardních pravidel. O některý byt je prostě zájem a o některý není. Tomu se říká páni zastupitelé trh. A pokud nedojde k porušení pravidel ze strany kupujícího, ne nějaké vymyšlené porušení, ale průkazné, nemělo by město žádným způsobem zasahovat do tohoto dění. Nikomu nevadilo v obálkové metodě, že se hlásila celá příbuzenstva a nakonec se byt prodal za nejnižší cenu, protože ostatní zájemci odstoupili. Nemusí se mnou nikdo souhlasit, ale zastávám názor, že vlastně u nás žádný kapitalismus nebudujeme ani žádný trh nechceme.

Takže závěr je jednoduchý. Vládne nám tu podivný režim, který je horší než reálný socialismus. Pár klokanů na radnici a mnozí zastupitelé si dělají prostě z lidí legraci. Dá se říci, že stále platí, že bez známostí a vložení peněz do správných kapes, nebudete mít stejně nic. Sprosťárnou však je, když vidíte jak se tito klokani a podvodníci pohybují beze studu po městě a smějí se nám do očí. Každá legrace něco stojí, ale sranda od našich klokanů je příliš drahá.

  Jan Piegl st.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář