Jdi na obsah Jdi na menu
 


Většina lidí zná desatero Božích přikázání. Hlavně je znají nebo by je měli znát ti, kteří navštěvují kostelní bohoslužby. Mezi ně patří i náš starosta, ale o znalosti desatera u pana starosty se dá s úspěchem pochybovat. Spíše si tento vrchní klokan v našem městě udělal desatero své. Pojďme si trochu zafilozofovat o tom jak vypadají přikázání našeho starosty.

 

První přikázání

našeho starosty by mohlo znít takto: V mamon a Markétu věřiti budeš a nikdy jinak.

 

Druhé přikázání

našeho starosty je asi takové: Nevezmeš jméno Markéta a Kulhánek nadarmo.

 

Třetí přikázání

našeho starosty je asi v tomto stylu: V den sváteční do kostela musím, aby mi lidé věřili, že jsem věřící.

 

Čtvrté přikázání

našeho starosty se dá napsat takto: Ctím otce svého i matku svou, ale nadevše ctím Markétu jedinou a peníze z radnice.

 

Páté přikázání

našeho starosty má asi toto znění: Nezabiješ, ale nikomu z lidí nepomůžeš.

 

Šesté přikázání

našeho starosty je velice problematické, ale přece nějaké znění má: Nezcizoložíš, ale milenku mít můžeš. Se svojí milenkou cizoložit můžeš a funkci jí dát musíš.

 

Sedmé přikázání

našeho starosty je naprosto naruby a zní: Nepokradeš, ale ukradni co můžeš. Hlavně peníze města Lovosice.

 

Osmé přikázání

našeho starosty je jednoduché: Nepromluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému, ale lhát můžeš až se ti od huby práší, protože v neděli se zase vyzpovídáš.

 

Deváté přikázání

našeho starosty může být zajímavé: Nepožádáš manželky bližního svého, ale pozor na mě. Ať si dají radní pozor, Kulhánek mluví pravdu jen když se splete nebo velmi opije.

 

Desáté přikázání

našeho starosty je už jen třešničkou na dortu: Nepožádáš domu bližního svého ani služebníka jeho, ani dobytčete, ani cožkoliv jest bližního tvého, ale vykašli se na něho hlavně když to nese.

 

A tento člověk chodí do kostela, dostává rozhřešení a je mu odpuštěno. Pan farář musí mít velké srdce, ale žádný rozum. Je vidět, že naše církev má své ovečky, ale i zloděje a podvodníky.

                                                                                                         J.Piegl  st.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Tak to má být.

(POKR, 30. 11. 2008 18:01)

Desatero a rozhřešení. Kulhánek má štěstí, že nežijeme ve středověku tam by mu místo rozhřešení dali hřebovou kouli na hlavu a ono by se mu možná rozsvítilo nebo zhaslo úplně. Z obojího by město mělo prospěch.Stejně je divné jak to, že ti věřící s ním sedí v jednom kostele. Měl by přijet papež a kostel po každé návštěvě Kulhánka vysvětit.Teda to by se musel do Lovosic nastěhovat nebo by mohl jezdit biskup z Litoměřic.