Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velké změny v Lovosicích nebo jde zase o peníze?

10. 4. 2012

Vedení města má strategický plán. Strategický plán mělo plno vojevůdců a politiků a po jeho realizaci se zjistilo, že až tak strategický nebyl. Vskutku brzo se budou moci lidé vyjadřovat k tomu co město předkládá, když již v druhé polovině letošního roku bude zahájena první část revitalizace našeho náměstí. Náměstí jsme si nechali zkazit výstavbou domu hrůzy o kterém se takticky nemluví, neboť se jedná o podvod na občany. Sedíte na radnici už více jak rok a ještě pořád nedal nikdo lidem k dispozici smlouvy o této kulišárně a o tom, kdo za to může. Mnozí z aktérů této prasárny sedí na radnici ještě dnes a možná fotka Steinera zdobí nejednu kancelář úřadu.

Paní starostka napsala velice zajímavou větu do Lovosického dneška v tomto znění: „Nejsem jediná koho zvedají ze židle úšklebky přespolních nad Lovosickým náměstím. Prý žádné náměstí v podstatě nemáme a když už tak takové poloviční nedodělané“. Paní starostko bydlím tady přes 40 let a Lovosické náměstí ač malé bylo vždy považováno za jedno z malých, ale příjemných náměstí. Bylo tomu tak do té doby, než se moci chopili lidé, kteří ukradli kamennou dlažbu, nechali kácet stromy a postavili vedle zámku nehoráznou šupárnu. Nejsem jediný kdo si nemyslí, že by si z nás někdo utahoval kvůli náměstí. Hlavně až to zrevitalizujete nezapomeňte na to, že už tam nebudou moci jezdit auta. To je rarita našeho náměstí oproti ostatním. Není žádné centrální parkoviště a na náměstí se nevybírají poplatky.

Máme hezké náměstí a věřím, že vaše revitalizace na tom nic nezmění. Doufám, že se nestane z našeho náměstí úzká nudle se čtyřmi kruháči. Všichni víme, že lidé si zvyknou na všechno a většina lidí velmi rychle ztrácí paměť. Přece jen si myslím, že náměstí je důležitá věc a nemělo by se odbýt jedním setkáním s občany. Představa nového náměstí podle vašeho strategického plánu by měla být nejdříve představena lidem a teprve potom by se mohli lidé ke svému náměstí vyjádřit. Zároveň by měli lidé vědět jakou cenu za toto revitalizované náměstí zaplatí a co bude s Pfannschmidtovou vilou. Stejně se vkrádá na mysl otázka, jak je možné sehnat peníze na předělání náměstí a nejsme schopni opravit jednu starou vilu v Lovosicích. Je mi jasné, že tato vila není z neznámých důvodů pro radnici prioritou. Nepodezřívejte mě, že mluvím o penězích. Mluvím o tom, že s náměstím jsme byli spokojeni do chvíle, než o něm začala hovořit radnice. O vile se už mluví dlouhá léta a zatím to vypadá, že se spolu baví hluší a němí.

Věřte mi, že pokud to bude k dobrému nemám nic proti tzv. revitalizaci. Z čeho mám však obavu je to, že se kdesi setká pár lidí aniž by věděli o čem budou diskutovat a bude se chtít, aby se honem vyjádřili k tomu co chce radnice. Víte paní starostko v tomto městě se kácení stromů bere jako sranda. Viděl jsem po cestě touto republikou mnohá města, kde pokáceli spoustu stromů a vysázeli stromy nové. Běžte se zeptat lidí v těchto městech co si o tom myslí. Mnozí se už nově nasázených stromů nedočkají. Zde nejde o ty stromy, které byly pokáceny, ale jde o to, že s těmi nemocnými se pokácela spousta zdravých stromů. Jen proto, že se tam postavilo něco stejně hrozného jako to co stojí vedle zámku. Říká se tomu multifunkční dům, v inzerátech se hovoří o manažerských bytech. Jejich cena je stupidní a hloupá. Jde tedy o to říci lidem co bude s Pfannschmidtovou vilou a proč na ní nejsou peníze, neboť ta potřebuje pomoc hned. A za druhé co všechno se bude muset pokácet, aby se naplnily představy nějakého architekta. Věřím, že než začnete něco dělat, tak skutečně dáte možnost lidem se vyjádřit. Musí však vědět k čemu a musí to vědět co nejdříve. Jestli to bude jinak, pak je to opět jen o penězích a to by byla škoda.

    

                          Jan Piegl st.