Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Lovosicích se probudili aneb chyba je i na stavebním odboru.

23. 9. 2012

Dálnice D8 se stává nedokončeným příběhem a mohli bychom popsat spoustu listů kdybychom se chtěli věnovat tomu jak se dálnice D8 stavěla. Dnes se sice všichni tváří jako kdyby oni nic a za všechno mohli ekologové. Minimálně 4x nebo 5x došla situace se stavbou nebo lépe řečeno s dostavbou dálnice D8 již tak daleko, že už mohla dávno stát. Všichni se shodneme na tom, že už není jiné cesty, než dálnici postavit tak jak má být. Nikdo z nás, komu ještě rozum slouží nezpochybní fakt, že zdraví člověka musí být postaveno nad zájmy ekologických a jiných skupin. Dálnice stojí a zbývajících několik kilometrů, které vedou přes České středohoří je stále nedokončených. Najednou se dovídám, že v Lovosicích někomu došla trpělivost. Normálním lidem v Lovosicích a nejen tam došla trpělivost už dávno. Normální lidé ví, že petice je stejně zbytečná jako blokování dálnice. Ani jedno ani druhé nevyřeší její dostavbu. Zcela otevřeně a po několikáté říkám, že v blokaci dostavby dálnice D8 nemají ekologové ani nejmenší podporu občanů, kteří kolem dálnice bydlí a také občanů, kteří chápou, že je třeba ukončit tuto trapnou a hloupou záležitost.

Byly dvě možnosti. Postavit jí a neohlížet se na zákony, což považuji za úkaz u nás velmi rozšířený, ale nebezpečný nebo mít vše v pořádku. a přesvědčit soud o nutnosti tuto dálnici dostavět. Existuje ještě jedna cesta, která je nejschůdnější a to zákonem rozhodnout o veřejně prospěšné stavbě, kdy by nebyl brán ohled na zákon 114/1992 Sb. Žádný zákon psaný v době emocí nebo dobách dávno minulých by neměl zůstat bez novelizace nebo úpravy. Takže tedy lidem v Lovosicích došla trpělivost a myslí si, že peticí dosáhnou svého. Pravdou je, že kdyby mělo vedení kraje a vedení Lovosic a to nejen ti co jsou dnes ve vedení, ale i ti minulí zájem na tom, aby se to změnilo mohlo k tomu dojít už dávno. Pan Brchel mohl už dávno sepisovat petici nebo jiným způsobem se zapojit do boje za dálnici. Paní starostka mohla udělat totéž a to nemluvím o vedení kraje.

Kdo má nějaké zkušenosti s peticemi ví dobře, že jejich dosah je velmi omezený a navíc dálnici a její urychlenou dostavbu chce každý na to nepotřebuji petici. Ptám se poslanců za náš kraj co v poslanecké sněmovně a senátoři v senátu dělají. Stejné o problému dálnice vědí i poslanci z jiných krajů, ví senátoři z jiných krajů a ví vládá včetně prezidenta republiky. Ani jedni však nejsou schopni skončit s tyátrem o jakési zlodějně pozemků, které jsou ve hře, když jde o stavbu, která je nutná v zájmu zdraví a potřeb občanů. Zákon o veřejně prospěšné stavbě, kde by byly dány jasné meze proti vyděračskému spiknutí ekologů, majitelů a byznysmenů je nutný nejen dnes, ale i do budoucna. Petice může podpořit rozhodnutí o jedné jediné stavbě, která se staví od dob Milouše Jakeše a není u konce ani za Petra Nečase. Oba dva by si mohli podat ruce. Jenže za dobu šaškování kolem D8 se u vlády vystřídaly všechny strany mimo té, která na problém zadělala. 

Na závěr se však vraťme domu do Lovosic. Všichni vědí, že se má podepisovat petice, ale nikdo se nezajímá o to zda vskutku nepochybil stavební úřad u nás v Lovosicích. Od soudce, který byl členem senátu, který rozsudek vydal zazněla i slova o tom, že nebyl k dispozici jakýsi spis z let dávno minulých. Jestliže chci odstavit škodnou musím na ní být prostě připraven. Představa jak někdo jde k soudu a nemá všechny dokumenty v pořádku je ze strany stavebního úřadu zvrácená. I hlupák ví, že u soudu musí předložit všechno co je k dispozici a musí doložit i to co se stalo před léty. Jestli někdo s dokumenty zachází jako s toaletním papírem mohla by starostka místo podepisování petic spolu s vedením města a zastupitelstvem udělat jinou věc. Vyměnit neschopné a nahradit je schopnými. Jestli se někomu před okny staví u podivně povolené stavby jedno patro navíc a úředníci to nevidí pak je nepováženou otázka jestli si za problémy s dálnicí nemůžeme tak trochu sami. Samozřejmě bylo už dost obstrukcí ze strany ekologů, ale přece není nutné jim dávat do ruky stále novou munici. Nebo ukončeme toto zbytečné trápení změnou zákona.