Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rudoarmějec v parku v Lovosicích byl na vycházce.

28. 7. 2013

lovosice-namesti-park-rudoarmejec3_denik-180.jpg

Ve chvíli, kdy Lovosická radnice a zastupitelstvo schválilo úpravu Lovosického náměstí se dějí v Lovosicích věci nevídané. Když pomineme pokácení stromů a polozavřený park dostaneme se až k rudoarmějci, který v Lovosickém parku stojí desetiletí. V zájmu tzv. zvětšení náměstí musel však i on poodejít kousek do hlouby. Stal se i menším, ale to mu spíše prospělo a tak se shodneme na tom, že celá vycházka neznámého vojína byla atrakcí pro mnoho občanů a dokonce i televizi.

Přesto je jeho vycházka jakýmsi upozorněním na to co se vlastně na parku děje. Žiji v Lovosicích skoro čtyřicet let a nikdy mě nenapadlo trpět malostí nad velikostí našeho náměstí. Vždycky sem si kladl otázku proč najednou se nám snaží z radnice podsunout myšlenku velkého námětí. Když byla povolena stavba Orbisu té úděsné hrůzy u zámku v parku a stala se součástí parku myslel jsem si, že nic horšího nemůže přijít. Jak jsem mýlil. O něco blíže k Penny marketu vyrostl podobný dům a na parku se vykácelo zatím sedmnáct stromů. Samozřejmě jde o věc názoru jestli to Lovosice potřebují a zda je nutností při každé akci kácet strom za stromem. O tom televize taktně pomlčela nebo to nikdo neřekl.

Přesto se člověk zajímá o to jak budou Lovosice vypadat. Nelze nevidět že se to změní, ale nikdo mě nevysvětlil proč není možné dát peníze na něco důležitějšího a náměstí i park pouze upravit. Nebudu chodit okolo horké kaše a řeknu to co dnes tvrdí mnozí lidé. Sloužit to bude tomu kdo si koupil pivovar. K němu také povede cesta přímo z nového náměstí. Mohli bychom jí říkat křížová cesta. Povede kolem nestvůry, které říkáme Orbis, kolem zámku, který ještě stojí a doufám ,že nikdy nikoho nenapadne ho bourat nebo ho přemístit. Kolem nově vysázených stromů tzv. zelení trpaslíci až k půdě kde už je ticho a pak na dvůr pivovaru.  Tam by se měli postavit nějaká muka, aby se každý kdo nepochopí co komu slouží mohl aspoň pomodlit.

Na závěr mi dovolte jen malé podotknutí. Ať se děje co se děje vždy se musíme ptát komu to slouží. Já osobně nemám nic proti tomu, že si někdo myslí, že přestavba Lovosického náměstí je tím nejdůležitějším a dokonce schvaluji vycházku neznámého vojína. Co mě však zaráží jsou padlé stromy dodnes nedořešená pokuta Orbisu a pokračování v činnosti některých, kteří prznili Lovosice už dříve. Změna je život, ale ta změna nemůže být jen kosmetická. Musí být opravdová a nesmí nechat různá propojení, která v Lovosicích jsou naprosto nedotknutelná. Jak se říká nejde o to nemít strach, ale mít strach a přesto se do toho pustit.  Ale to zase až příště.