Jdi na obsah Jdi na menu
 


Romové v Orbisu.

14. 5. 2012

Nikdy mě nenapadlo, že se ta hrůza u zámku, které se říká Orbis dá naplnit občany, kteří by tam chtěli bydlet. Přesto se mi nedávno stalo, že se na mě obrátilo několik lidí s otázkou jak je to se stěhováním cikánů do Orbisu. No já na to neuměl odpovědět a proto jsem se poptával dál a dál. Když jsme si to všechno dal dohromady zjistil jsem, že se nic takového nechystá, ale na každém šprochu je pravdy trochu.

První vysvětlení jsem slyšel v jedné hospodě, kde mě bylo sděleno, že Orbis chce potrestat město za jeho postoj k tomuto hrůznému baráku. Ti, kterým tento dům hrůzy patří nás potrestají tím, že se domluví ve Šluknovském výběžku s partou stěhováků, kteří na stěhování romů jsou cvičení a nechají do Lovosic přivézt přesně tolik občanů romského etnika kolik mají v Orbisu místa pro bydlení. Zabíjí se tím dvě mouchy najednou. Za prvé zaplní se dům a za druhé konečně ukážeme, že nejsme žádní rasisté. Jediný fakt, který tomu brání je prý město, které nechce žádné problémy a s tímto stěhováním nesouhlasí. Ze Šluknovského výběžku však přišla zpráva, která toto všechno popírá. I když je v této zemi možné všechno tak se mi nechce věřit, že by vlastníci té hrůzy u zámku byli schopni učinit takovou  pomstu. Takže se jedná asi o kachnu.

A teď vážně nevím co se to v Lovosicích děje a kdo v Lovosicích vládne poště, ale jedno je jisté. Ten kdo vymyslel stěhování pošty do tohoto baráku neměl představu o tom co dělá. Obyčejnou matematikou si spočítáte kolik se zavřelo přepážek a kolik se jich otevřelo. Vyjde vám, že je to méně přepážek než bylo doposud. Hlavně, že se usadili v domě hrůzy a přidělali lidem problémy se zbytečným čekáním. Nechci být teď za rejpala, ale myslím si, že pošta u nádraží byla lepší, než to co máme teď a stejné se dá říci i o poště č. 1. Někdo holt zase šel za lepším. Nebudu se ani ptát zda to není dražší a jestli vedoucí nemá v kanceláři nový nábytek. Udělat takovou blbost, že zkomplikuji lidem čekání může jen někdo kdo buď nemyslí nebo chce někoho propustit. Obojí bylo zbytečné, neboť dvě přepážky mají na mnoha vesnicích. U nás holt to početně nějak nevyšlo a dali jsme jich méně než doposud. Žádná velká změna to není a pošta více ztratila než získala. Jediné co je možné, že někomu to připadá krásné. Budiž mu přáno.

Noviny jsou ode dneška v tiskárně. 28. května budou na obvyklých místech. Děkuji.

 

Jan Piegl st,