Jdi na obsah Jdi na menu
 


Proč neplatit profesionálnímu sportu z veřejného rozpočtu?

11. 3. 2012

Neustále se mě někdo ptá na to proč nesouhlasím s dáváním peněz z rozpočtu města na profesionální sport. Profesionální kluby nejsou stejné jako kluby neziskové, jsou to převážně různě provázané společnosti a jejich smyslem je hlavně zisk. Proto nevidím žádný důvod tento sport dotovat.

Musíme si zvykat na to, že nemůžeme neustále používat jakýsi polokomunismus, který nic nepřináší lidem, ale jen určité vrstvě lidí jejichž příjmy se pohybují vysoko nad příjmy mnoha rodin. Jako by se nám líbilo v některých věcech si hrát na kapitalisty a v některých věcech se chováme jako bývalí komunisté. Není to proto, že většina těchto lidí komunisty byla? Tvrzení, že podpora profesionálního sportu je v zájmu veřejnosti, společnosti nebo města je názor, který platil v době minulé.

Mnoho kauz ze sportu ukazuje, jak se ztrácí peníze, které do něho jdou. Slávie Praha milionové ztráty, ale i milionové příjmy, výsledky jsou žalostné a peníze nejsou. Ba naopak spousta dluhů. I Sparta Praha trpí nedostatkem peněz, ale za mnohé hráče dostává miliony. Není možné, abychom si nepřiznali, že různí předsedové, vlastníci klubů a jejich poskoci si rozdělují spousty peněz a stále jsou dotováni z městských rozpočtů nebo z jiných veřejných peněz.

Už jsem jednou v novinách i na těchto stránkách řekl, že mým zájmem není ničit sport, ale mým zájmem je ukončit neprůhlednost toku peněz z městského majetku, který využívá TJ a nedává k dispozici žádné vyúčtování. Pokud v tomto bude pokračovat je povinností města převzít majetek pod svojí kontrolu. Souhlasím s tím, aby se dávali peníze do sportu, který je potřeba pro děti, mládež a na volný čas. Takový sport je provozován hlavně neziskovými organizacemi, je pro dobro města a měl by mít prioritu. Nefinancovat profesionální sport by znamenalo, že více peněz by zbylo na sport, který je využíván všemi občany a hlavně dětmi a mládeží.

Kladu si otázku, proč takto jednoduše neuvažují ti, kteří sedí v zastupitelstvu a našemu městu vládnou. Je mi jedno jestli jsou z koalice nebo opozice. Firmy, které mají dostatek peněz a mohly by sport financovat se do toho nehrnou protože vědí, že peníze jdou těm co profesionální sport řídí. Nechápu však proč to máme financovat z peněz nás všech.

Z důvodu, že většina lidí již nehodlá na těchto stránkách diskutovat nebude diskuze připuštěna. Diskuzi několika málo lidí, kteří ji využívají jen k hojení svých bebíček nemá cenu vést. Děkuji za pochopení a přeji všem pevné zdraví.   

 

Jan Piegl st.