Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pozor na hlupáky.

19. 4. 2012

Podíval jsem se na návrhy k revitalizaci náměstí a zjistil, že cena této revitalizace se pohybuje kolem 6 milionů korun a jde z prostředků města. Je to na jednu stranu velice skromné, ale některé představy jsou nápadité. Lovosice zůstanou Lovosicemi a na náměstí přibude více možností pro pořádání různých koncertů a vystoupení a z parku se stane klidnější zóna s větším množstvím zeleně. Toto jsem se dočetl v novém návrhu.

Myslím si, že tento zásah do našeho náměstí v takové rozsahu není tím nejhorším a dá se akceptovat. Obě dvě varianty jsou opravdu skromné a úpravy, které mají být provedeny neudělají z náměstí Disneyland. Člověk se trochu uklidnil, ale obavy zůstávají. Znám některé lidi v Lovosicích a vím, že v jejich hlavách se nehoní nic jiného, než vymýšlet hlouposti. O co mi jde? V parku stojí rudoarmějec, socha vojáka sovětské armády, která i přesto, že se to některým lidem nelíbí Lovosice skutečně osvobodila. Už jednou byl ve hře pokus rudoarmějce odstranit a dát ho na místní hřbitov. Někteří by byli schopni ho i zbořit. Dozvěděl jsem se, že sice toto snad nebohého vojáka nečeká, ale bude se zmenšovat. Jeden zastupitel mi vysvětlil, že se bude zmenšovat proto, aby nevadil v cestě do pivovaru a na poštu. Doufám, že se skutečně vše projedná s občany a voják se nestane trpaslíkem nebo se neukryje do zákopu.

Řeknete si je to šílenost a zvrácenost, ale faktem je, že už jsem podobné názory mohl zaslechnout a uvědomil jsem si, že by to nikoho ani nenapadlo, kdyby se do parku nezasahovalo. Nedělejme ze sebe hlupáky a dejme poctu tam, kde se skutečně má dát. Ať si všichni pamětníci vzpomenou na dobu fašistické okupace i na chvíle, na které čekali naši rodiče a naši starší sourozenci. Sovětský voják v té době nebyl nepřítel a není jím ani dnes. Nepřítelem jsou ti, kteří vládnou a jsou jimi i dnes. Je úplně jedno v které zemi to je. Doufám, že takový ten podlý a zbabělý antikomunismus už skončil a lidé si uvědomili, že nebezpečím pro tuto zemi není žádný komunista, ale převlečený komunista. Kdo zradil jednou zradí i podruhé.

Žádné úvahy o přemístění sochy rudoarmějce by se neměly objevit ani v hlavách těch co  sedí v zastupitelstvu. Většinou pamětníci umírají a zůstávají lidé, kteří o okupaci vědí jen z vyprávění. Mnoho věcí, které se stali v necelé polovině dvacátého století je drsných a nelze pochopit, že toho lidé byli vůbec schopni. Nedělejme si iluze, kdyby byl dán Hitlerovi prostor a čas dnes bychom tady nebyli. Ano sovětská vojska přišla i podruhé nikým nezvána a naprosto zbytečně. Svým vstupem na naše území ublížil tehdejší Sovětský svaz hlavně sobě a už se z toho nikdy nevzpamatoval. Ovšem zaměnit smysl té sochy, která je na náměstí s tím co se stalo v roce 1968 je nehorázná stupidita a hloupost. Kdo měl možnost se podívat do sousedních zemí ví, že skoro v žádné z nich si nevyřizují účty přes symboly nebo sochy. Minulost se nedá vyřešit tím, že budeme ničit sochy a budeme si navzájem lhát. Proto ve chvíli, kdy budete cokoli předělávat v našem parku dělejte to s citem a rozumem. Najdou se vždy lidé, kteří se budou snažit využít toho, že se zasahuje tam kde stojí jejich hřích. Protože těmto lidem nejde o toho rudoarmějce, ale jde jim o vlastní svědomí. Jsou to takoví štětinové dnešní doby.