Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pomalé umírání.

18. 3. 2012

Ti co bydlí v tomto městě již delší dobu, chodí okolo rozpadající se budovy, která by se dala řadit ke kulturnímu dědictví Lovosic. Jedna se o Pfanschmidtovu vilu. Osiřela a jakoby všichni zapomněli, že vůbec existuje. Lidé jsou příliš zaměstnaní sami sebou a na problémy, které jsou ve městě nemají mnoho času. Chodíme okolo této vily a vidíme jak do ní hlodá zub času, ale nějak nám to přestává vadit. Dostali jsme příležitost rozhodnout sami co bude s touto budovou, ale od roku 1990 mimo jedné malé vilky ve dvoře, Pfanschmidtova vila chátrá a chátrá. Měli jsme kolem sebe plno ekologů a různých provatizátorů, ale nebyl nikdo, kdo by se zajímal o tuto vila, která pomalu umírá.

To, že zůstala ve vlastnictví města je ve chvíli, kdy je všechno rozprodáno dobrá zpráva. Tou špatnou zprávou je, že město ani netuší co s ní bude dělat  a jestli vůbec dostane na její renovaci peníze. Tu a tam je slyšet, že se o tom jedná na Krajském úřadě, ale už se jedná velmi dlouho a výsledek je zatím nejistý. Samozřejmě je možné mávnout rukou a říci ať spadne co spadnout má. Nejsme však barbaři a měli bychom ponechat také něco pro budoucí generace, aby viděli jak se stavělo dříve a jak to bylo krásné. Když můžeme nechat při životě tu děsnou hrůzu u zámku, tak Pfanschmidtova vila si záchranu zaslouží zcela určitě.

Někdy se člověk diví, jak vedle této vily mají politické strany svoje nástěnky, kde nám stále něco sdělují o tom jak nás zachraňují a bez nich, že bychom si neuměli utřít ani nos. Oni nevidí co stojí naproti těm nástěnkám? Oni nevidí, že za pár let z toho bude ruina a čím déle se to nechá v tomto stavu, tím dražší záchrana této vily bude? Dobrý hospodář přemýšlí, než vydá peníze na různé akce. Dobrý hospodář udělá priority a dobrý hospodář nemá ve zvyku vyhazovat peníze oknem. U nás to není zvykem u nás jakoby dobrých hospodářů bylo málo nebo žádný. Každému jde o kus žvance a mnozí nedají pokoj dokud si trochu neuhryznou pro sebe. Čím více peněz přitéká do podpory jakési TJ, která nemusí ukazovat účty, ale může využívat městský majetek, tím více se ukazuje neschopnost našeho zastupitelstva v dobách minulých i dnešních. Je to velká škoda, když ti co se zde narodili nechají před svýma očima chátrat jednu z krásných staveb v tomto městě. Bylo by jednoduché zde vyjmenovat všechny co za to mohou. Pravdou však je, že tato vila přežila všechny režimy a teprve tento jí nechává na pospas osudu. Za to mohou všichni, kteří v Lovosicích od roku 1990 vládli včetně nás, kteří se na to bez řečí díváme. Podaří se zachránit umírající vilu dříve než ji zničí zub času?