Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lovosické nokturno, aneb vážné varování stranám.

10. 11. 2013

Volby v Lovosicích skončily a přiznejme si, že suverénně zde vyhrálo Babišovo ANO. Je s podivem jaká jednoduchost a logika přinesla toto vítězství. Nikdy v minulosti nekandidoval nikdo kdo by v Lovosicích nabízel tak velké množství pracovních míst. Ano kandidovali zde různí podnikatelé, ale ti nikdy nepřekročili svůj stín a už vůbec nezískali důvěru voličů. Když tak velmi formálně. Babišovi se poprvé podařilo k volbám dostat hlavně své zaměstnance a jejich rodiny. Podle výsledků si však myslím, že Babišovi hodili hlas i ti, kteří z nějakých důvodů nechtějí volit velké ani malé strany a už vůbec ne zhmotnění bojovníků proti Volvu nebo za dostavbu dálnice. Jak se může ovlivnit výstavba dálnice z Nového Klapý o tom si nechám vyprávět. Do voleb se tak lehce body nezískávají.

Politická scéna v Lovosicích se zmítá ve zbytečném okopávání kotníků , kde strany místo, aby zpytovali svědomí a snažili se zachránit zbytky důvěry píší proti sobě nesmysly. Jak může ODS nebo ČSSD v Lovosicích znovu zabodovat pokud se zde do komunálních voleb  postaví hnutí ANO Andreje Babiše. Jediné co by mohlo Babišovi zabránit ve vítězství v komunálních volbách v Lovosicích je nesplnění jeho slibů v Poslanecké sněmovně nebo zaplnění kandidátky těmi, kdo kandidují každoi chvíli za jinou stranu. Babiš má však velkou šanci sehnat lidi na kandidátku mezi svými zaměstnanci, kteří si svůj čumák nesmočili v žádné partaji. Podívejme se na to co o Lovosicích píše časopis Reflex.

Andrej Baťa? Lovosice a Valašské Meziříčí – dvě středně velká města, jež na první pohled mnohé nespojuje. Lovosice jsou menší, leží na břehu Labe a proslavili se zejména příslovím „dlouhé jako Lovosice“, které odráží protáhlý tvar tohoto města v severních Čechách. Valašské Meziříčí leží na druhém konci republiky, v moravském regionu zvaném Valašsko a je jen o kousek menší než okresní město Vsetín. „Valmez“, jak se městu zkráceně říká proslavil v obecném povědomí svými texty zejména místní rodák a lídr kapely Mňága a Žďorp Petr Fiala. Stejně jako z geografického pohledu platilo dosud, že obě města byla protiklady i politicky. V Lovosicích se, stejně jako v celém Ústeckém kraji, volila hlavně levice. Minulé sněmovní volby tu vyhrála ČSSD a k této straně patří i místní starostka. Naopak Valašské Meziříčí bylo dosud podobně jako celé Valašsko baštou pravice, v poslední době vedle Brna jedinou nacházející se na Moravě. A starosta z ODS vládne městu doposud. Tohle všechno platilo jen do letošních předčasných voleb. Pak se něco stalo a obě města jsou si najednou velmi podobná. Spojil je Andrej Babiš, protože ve dvou tak protikladných regionech triumfovalo ve volbách jeho hnutí ANO 2011. Na Lovosicku dosáhlo hnutí vůbec nejlepšího výsledku ze všech „malých okresů“ (úředně ORP) a oblast kolem Valmezu byla v tomto ohledu v těsném závěsu. Jak je to možné? Odpověď najdete když se podíváte na největší zaměstnavatele v obou městech. V Lovosicích vlastní Babišův holding Agrofert chemičku Lovochemie, ve Valašském Meziříčí zase podnik Deza. Mohla by to být náhoda, ale Babišovci nadprůměrně bodovali ve všech městech, kde jejich šéf podniká. Úspěch slavili např. v Přerově (Precheza), v Pardubicích (Synthesia), v Olomouci (Olma), v Napajedlech (Fatra) nebo v Hustopečích (Agrotec). V této souvislosti asi už nepřekvapí fakt, že ANO 2011 sice příliš neuspělo na Jihlavsku, ale přesto se tu najde místo, kde přesvědčivě vyhrálo. To místo se jmenuje Kostelec a sídlí tu známé Kostelecké uzeniny. Z uvedeného by se mohlo zdát, že Babiš je opravdu novodobý Bata, kterého mají zaměstnanci rádi a také ho teď volí. Konec citátu

Jenže problém je docela jiný. Počet zaměstnanců, o kterých Reflex mluví je v celé republice přes 30 000 ani s rodinnými příslušníky by se nedal dohromady výsledek, kterého ANO dosáhlo. Znamená to tedy, že jen v zaměstnancích to nebude. Ve chvíli, kdy místo spolupráce v zastupitelstvu a snaha po řešení problému ve městě stávajícími stranami a zvolenými zastupiteli je ošidná a spíš kontroverzní se Babiš jeví jako jediný vítěz i v komunálních volbách. Na tom nebude nic zlého, ale docela nechápu proč strany páchají zbytečné harakiri a vznikají další nová naprosto zbytečná hnutí, která rozdělují Lovosice na dvě části. Na ty skutečné Lovosice a na jakési elitářské Nové Klapý. Navíc ti, kteří to dělají nesou velkou odpovědnost za to co se v Lovosicích dělo v minulosti. Těch hříchů, o kterých by se dalo napsat je tolik, že se není čemu divit, když Babišovi dali hlas i ti, kteří mají takové politiky plné zuby a doufají v nové zítřky. Varující je také účast ve volbách. Je načase se probudit a začít něco dělat pro lidi ne potom ale hned.