Jdi na obsah Jdi na menu
 


Loučíme se se stromy, které padají pro mamon.

23. 6. 2013

Upravujeme náměstí a k tomu musíme pokácet spoustu stromů. Stalo se u nás zvykem, že každá stavba nebo úprava znamená pohřeb pro stromy. Výmluva je stále stejná. Jsou nemocné, překážejí nebo je to nutné. Vždy se najde nějaký dobrák, který pro peníze tuto katastrofu dovolí. I když je to velmi podobné tomu jako když se bourají vesnice kvůli uhlí. Je to prostě šílenství a sliby o výsadbě nových stromů jsou pouhou výmluvou těch, kteří v honbě za penězi neznají míru ani hranice. Žádné vysazené stromy nenahradí ty, které byly pokáceny.

Pochopím, že potřebujeme dálnici nebo silnici, ale nepochopím proč musí mít Lovosice 4 markety, náměstí a Orbis vedle zámku. Ten, kdo toto vymýšlí včetně architekta Nováka, kterého už dávno měl vzít čert a  vydán zákaz vstupu do Lovosic. Nic víc se snad pokazit nedá. Když už o tom mluvíme zajímalo by mě jak je to daleko s pokutou pro ty co neumí počítat patra na šeredné obludě vedle zámku? Nebudu se raději ptát co se stalo s těmi, kteří za obludné sprasení našeho parku mohou.

Vraťme se však ke stromům. Jdou s našimi životy a s námi stárnou. Potřebujeme je víc než oni nás. Přesto se najdou lidé, kteří je během několika hodin nechají pokácet. Jejich výmluva na nemoc stáří a sázení a vysázení jiných je pouze ubohé tlachání. Strom stejně jako člověk roste mnoho let i stromy mohou být nemocné, ale to neznamená, že je musíme kácet. Navíc v  parku nebyly všechny stromy nemocné, které musely připustit místo honbě za mamonem. Jen velmi omezeně ho zničí nemoc nebo škůdci. Největším jeho nepřítelem je člověk. Na mnoha místech naší republiky jsou stromy, které ať nemocné přesto jsou potěšením pro oči a zajišťují lepší ovzduší pro lidi. Vedle těchto stromů se rodíme a umíráme.

Patří k nám jako slunce, voda a vzduch. Dnes když jdete po našem parku tak nám něco moc chybí. Tam kde byly tyto stromy už navždy nebo na dlouho zůstane pouze pláň nebo mýtina jako v lese. Lovosice jsou zase chudší a někdo na tom vydělá . Jen jestli to stojí skutečně za to?