Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kuberovy návrhy zvedají starosty a zastupitele ze židlí.

22. 3. 2012

Senátor Kubera je oblíbený mezi lidmi pro své schopnosti pojmenovat věci okolo sebe slovy, které jsou lidem blízké. Již mnohokrát se psalo o tom, že v Teplicích neplatí občané za odpad. Většina měst to vůbec nedokáže pochopit a neustále skučí a kňourá nad tím, kolik musí doplácet a mnohdy se jedná o jejich technické služby nebo o jejich finanční účast v těchto službách. Jak je možné, že město, které má skoro 60 tisíc obyvatel je schopno platit za své občany odpad a jiná města raději občany vysávají? Některá je dokonce vysávají tak, že lidé na placení za odpad nemají. Miliardy dluhů za odpad něco vypovídají. Myslíte si, že by to senátor Kubera platil z vlastní kapsy? Tomu nevěřte, prostě dělá politiku trochu jinak. Jenže většina lidí neví jak, ale raději mluví o obrovských dluzích, které Teplice mají. Měl jsem možnost o tom hovořit a pokud se dá primátorovi věřit tak pravdou to není. Spíš je to jen jednoduchá matematika. Nefinancovat nic, co se má financovat samo, včetně profesionálního sportu.

Před pár dny se opět senátor Kubera ozval a mnoho starostů a zastupitelů hned zvedl ze židlí. Nešlo o nic jiného, než o jeho návrh na zrušení poplatků za psy ve městech a obcích. Kubera vychází z vlastní zkušenosti primátora Teplic. Ze psí daně plynou údajně do městského rozpočtu miliony korun. Zákon však nestanoví, že vybrané peníze mají jít právě na úklid a tvrdí, že ani vybírání není zadarmo a musejí být nějací úředníci, kteří s poplatky hospodaří a musejí za to brát peníze. Za kočky se také neplatí a přesto běhají, kde chtějí. Největší hrůzu z toho, že by tento návrh prošel má samozřejmě Praha, kde se vybere nejvíce peněz. Nevím, jak to je se psy u nás, myslím si však, že Kuberův návrh má něco do sebe. O výši poplatků za psa by mělo rozhodovat městské zastupitelstvo a tento poplatek pokud by nebyl zrušen by sloužil pouze k výstavbě košů na psí exkrementy, které by nějakou dobu měli vydržet.

Samozřejmě každý má své pro i proti. A já nemám zájem vyvolávat nějaké dohady o domácích mazlíčcích. Jde mi spíše o to poukázat na to, že stále existuje kolem nás spousta věcí, kde mohou města svým občanům v době krize ulehčit život. Nejde o to jestli má Kubera v tomto případě pravdu nebo ne, ale jde o to, že se snaží posunout věci a rozhodnutí blíže k občanům, do měst a obcí. Jestliže mnohé zákony, o kterých se rozhodovalo v Praze nebo v Ústí přejdou na obce, možná by v budoucnu nemuseli být ani kraje. Občané stejně za vše i za to za co města nemohou nadávají na radnici a zastupitelstvo. Jenže ti zatím v některých věcech nemají žádnou možnost situaci ovlivnit. Čím více budou moci ti co vládnou ve městech a obcích ovlivňovat životy svých občanů tím spíše se lidé domohou řešení a možná i mnozí pochopí, že jít ke komunálním volbám není vůbec zbytečné.

 

Jan Piegl st.