Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čížkovická cemntárna nabídla Lovosicím 250 tisíc aneb malý úplatek městu.

1. 4. 2012

Asi nikdo nečekal, že dlouho zůstane za zdmi sálu Lovoš program jednání našeho zastupitelstva. Co já považuji za nejzajímavější je projednávání údajného daru ve výši 250 tisíc z Čížkovické cementárny našemu městu. Pamatuji si na usnesení našeho zastupitelstva, které nesouhlasí s pálením kalů v Čížkovické cementárně. Stejné usnesení přijalo i Litoměřické zastupitelstvo. Najednou jsme informování o tom, že je vše v pořádku a jako tečka za kauzou nám byla nabídnuta suma ve výši 250 tisíc korun. Co si o této částce má myslet normální člověk? Že nikdo jiný, než vedení Čížkovické cementárny a Ústecký kraj na čele s hejtmankou Vaňhovou a vícehejtmanem pro životní prostředí Fišerou neví lépe, že s lidmi se zde sehrála velmi nebezpečná hra. Prvně kraj schválil nové emisní limity pro vypouštění oxidu siřičitého a organického uhlíku v Čížkovické cementárně a pak se provádí spalovací zkouška, která už má jediný smysl udělat z lidí blbce. Navýšením limitů pro vypouštění emisí do ovzduší se stala tato zkouška naprosto zbytečnou a lidem se vyprávějí pohádky o tom, jak to všechno proběhlo správně. Ne byli jsme podvedeni. Všichni a hlavně děti dýcháme o mnoho jedovatější vzduch než předtím. Bohužel o tom nám nikdo pravdu neřekne.

Najednou se na program zastupitelstva dostane 250 tisících jako dar od Čížkovické cementárny. Když jsem to slyšel nemohl jsem tomu uvěřit. Za deset počítačů prodat ovzduší ve městě by bylo nehoráznou hloupostí. Bylo by to zradou na občanech. Přece nemůžeme v půli cesty přestat a říci tak dobře budeme ten sajrajt dýchat a dělat že se nás to netýká. Už se zase vracíme do dob, kdy se nás nic netýkalo a nic nás nezajímalo. Dnes nás však k tomu nikdo nenutí a proto je třeba neustále se ptát všech dotyčných orgánů kraje a města jak to  vlastně s těmi kaly ve skutečnosti je a jak je to s navýšením emisních limitů ze strany Krajského úřadu. Jde nám všem o jedno a to samé. O lepší vzduch, který společně dýcháme. Jde nám také o příští generace, které také budou chtít žít v aspoň trochu dýchatelném ovzduší. Nechceme z našich dětí mít nemocné s rakovinou a podobnými vážnými nemocemi. Proto nesouhlasím, aby kdokoliv za našimi zády vyjednával nějaké finanční dary.

Jestli se v Čížkovicích stydí, ať řeknou pravdu jak to s těmi kaly je a jak by to dopadlo, kdyby se nenavýšily emisní limity. Potom se může pokračovat v jednáních. Víte doba kdy děti vyjížděli z tohoto kraje za lepším vzduchem třeba do Beskyd nebo do Krkonoš je dávno pryč. Jestli si opět pohráváme se životním prostředím jako v minulosti a někdy mi to připadá, že ještě hůře, pak je nutné aby ti co životní prostředí znečišťují buď byli potrestáni a bylo jim to zakázáno nebo zase by museli platit za to, že dvakrát do roka vyvezeme děti za čistším vzduchem. Tedy otázkou je jestli je ještě kam a do čeho. Sdílím však názor těch, kteří tvrdí, že podobné věci by se měli řešit za účasti občanů a naprosto transparentně. Rozhodovat o našem zdraví by se nemělo za zavřenými dveřmi Krajského úřadu ani nikde jinde. Jsem rád, že zastupitelstvo na tento podivný peníz nekývlo a odmítlo ho. Za 250 tisíc dnes nepostavíte ani veřejný záchod. Jak může si někdo myslet, že za 250 tisíc se dá ulehčit život nejen náš, ale i dětí v tomto jedy týraném okrese a kraji.  

 

Jan Piegl st.